Image alt text (optional)

Puitkonstruktsioonide ühendused

Puidu ühendamine puiduga

Puidu vaheliste ühenduste puhul on teil valikuvõimalusi: alates traditsioonilistest, käsitsi valmistatud meetoditest kuni uuenduslike kõrgtehnoloogiliste lahendusteni, mis võimaldavad täiuslikku tasakaalu puidutööde, montaaži ja materjalikulude vahel.

Lugege allpool, kuidas puitu omavahel ühendada, miks peaksite professionaalses puitkonstruktsioonis tuginema tehniliselt heakskiidetud kinnitustele ning milliseid lahendusi ja teenuseid Hilti pakub teie puitkonstruktsiooniprojekti jaoks.

Areng puiduühenduste valdkonnas

Alates puidutüüblitest kuni kõrgtehnoloogiliste klambriteni

Kuidas saab puitu ühendada? Sajandite jooksul on välja töötatud ja täiustatud puiduliiteid, mis on muutnud kruvid, naelad ja muud ühendusmaterjalid üleliigseks. Puusepaühenduste hulka kuuluvad püstliited, tapp- ja tüviliited, Tanner-liited, konksliited, nurkliited, mitraühendused, ülekatteliited ja fenderliited. Selliste tisleritööde suur eelis on ühenduste stabiilsus ja tugevus. Kui tisleritööd tehakse käsitsi, tähendab see, et ehitusprojektile kulub palju aega ja raha.

Tänapäeval on käsitsi valmistatud puidutööde kasutamine puitkonstruktsioonide planeerimisel suuresti vananenud, samas kui traditsioonilised meetodid kogevad üllatavat tõusu. Arvutiga juhitavad töötlemiskeskused tagavad täpse mehaanilise puusepatöö. Iga üksik puutükk lõigatakse pikkuse järgi ja töödeldakse puidutöötlemise tarkvara abil. Eelised ehitusprojektides: suur kiirus, täpne mehaaniline töötlemine, konkurentsivõimelised hinnad ja tugevad ühendused puitkonstruktsioonides.

Mida peaksite puidu ühendamisel arvestama

Kinnitusdetailide planeerimine puitkonstruktsioonis

Puuseppade eduka struktuuriplaneerimise ja tööde ettevalmistamise osana on oluline leida tasakaal kolme keskse kriteeriumi vahel: puusepatöö - montaaž - materjalikulud.

Puusepatööd

Puusepatöö stiilis puidu- ja puiduliidete käsitsi ühendamisel kehtis reegel: mida keerulisem on liigese geomeetria, seda keerulisemaks ja kallimaks muutub projekt. Tänapäeval on masinliitmiskonstruktsioonid tehnika tipptasemel. Peaaegu kõiki geomeetriatüüpe on võimalik realiseerida ja need on ka odavad - vaatamata pikemale töötlemisajale.

Montaaž

Eelnevalt valmistatud puitelementide monteerimisvõimalusi valitud kinnitusvahendiga on palju. Alates lihtsast sisestamisest kuni liistudega terasdetailideni, mille paigaldamise täpsus on väga kõrge. Kokkupaneku ajal on oluline kiirus ja tolerantsid. Kui need on liiga kitsad, suureneb montaažitöö ja võib osutuda vajalikuks ümbertöötamine. Arvesse tuleb võtta ka ilmastikutingimuste mõju, kuna niiskuse muutused mõjutavad puidu kui ehitusmaterjali geomeetriat (paisumine ja kahanemine).

Materjalikulud

Mille poolest erinevad tüüpilised kinnitusvahendid? Ja kui palju maksab puitude vaheline ühendus? Ühest küljest on olemas kinnitusvahendid, mis on konstruktori poolt individuaalselt arvutatud (lukksepa lahendused) ja põhinevad standardsetel terasosadel. Teisest küljest on olemas testitud ja tehniliselt heakskiidetud kinnitusdetailid (ETA), mis pakuvad selgeid tooteomadusi. Viimaste hind on lukksepalahendustest kõrgem. Teisest küljest on tisleritööd vähem ja ehitusplatsil hoitakse palju tööaega kokku.

Millised puiduühendused on olemas?

Ja milline neist sobib minu projekti jaoks?

Puiduehitajate ja puuseppade peamine väljakutse on ehitusprojekti jaoks õige ühendustüübi valimine. Seda seetõttu, et valitud kinnitusvahendid ei pea mitte ainult vastama konstruktsioonilistele nõuetele, vaid mõjutavad ka üksikuid tisleritööde etappe ja montaažiprotsesse ning teie materjalikulusid.

On olemas eri tüüpi puitühendusi. Puitkonstruktsioonis mängivad olulist rolli mehaanilised ühendused koos täiendava ühendava elemendi, näiteks puitkonstruktsioonikruviga. Mitmekorruselises puitkonstruktsioonis valmistatakse talad, sambad ning seina- ja laeelemendid ette ja ühendatakse omavahel kohapeal. Erinevad materjalid, nagu ristkihtpuit, lehtpuit või liimpuit, ja mitmesugused ühendusdetailid annavad tulemuseks lugematu hulga ühendusvõimalusi. Asja lihtsustamiseks seisab ehitusinsener elementide ühendamisel valiku ees individuaalsete teraskonstruktsioonilahenduste või heakskiidetud standardlahenduste vahel.

Puitkonstruktsioonis on ehitusinseneridel kinnitusdetailide osas valikuvõimalused piiratud: individuaalsed metallkonstruktsioonilahendused või heakskiidetud standardlahendused?

Üksikud metallkonstruktsioonide lahendused

Niinimetatud lukksepplahendused on individuaalselt arvutatud metallühenduslahendused. Nende valmistamine ja kvaliteedikontroll on aga äärmiselt keeruline. Samuti nõuavad nad lisatööd struktuurianalüüsi tegemiseks konstruktsiooni planeerimiseks.

Heakskiidetud kinnitusvahendid puitkonstruktsioonides

Katsetatud ja heakskiidetud ühenduslahendused puitkonstruktsioonides aitavad ehitusinseneril koostada tüübikinnitusdokumendis (ETA, European Technical Assessment) selgelt määratletud koormusväärtustega ühendusdetaile. Tootja katsetab koormusväärtusi, kasutades kindlaksmääratud katsemenetlusi vastavalt Euroopa hindamisdokumendile (EAD), mille on avaldanud sõltumatud asutused. Kvaliteedikontrolli teostavad nii tootja kui ka välisaudiitorid. Sellega tagatakse, et toote omadused jäävad muutumatuks. Konstruktsiooni projekteerimine on lihtne ja usaldusväärne, mõnel juhul täiendatakse seda täiendava projekteerimistarkvaraga. Heakskiidetud kinnitusdetailidega kaasnevad tavaliselt suuremad materjalikulud, kuid need kompenseeritakse tavaliselt lühema montaažiajaga ehitusplatsil.

Uuenduslikud lahendused puidu ühendamiseks

Hilti tooted paigaldamiseks ja kinnitamiseks

Hilti töötab pidevalt välja uuenduslikke kinnituselahendusi puidu jaoks, et puusepatöödega tegelevad ettevõtted saaksid mitmekorruselised puitehitusprojektid kiiresti ja ohutult kohapeal lõpule viia ning leida optimaalne tasakaal puusepatööde, montaaži ja materjalikulude vahel. Näiteks erinevad kruvid või liimitud keermestatud vardad, millega saab saavutada puittalade, puitkarkasside või muude puitdetailide stabiilse ühendamise. 

Puitkonstruktsiooni kruvid

ETA poolt heaks kiidetud puiduehituskruvidel on lai kasutusala erinevate puitehitusmaterjalide puhul, näiteks täispuit, ristkihtpuit, liimpuittalad või erinevad plaatmaterjalid. Hilti puitkonstruktsioonikruvid katavad I ja II kasutusklassi. Hilti puitkonstruktsioonikruvid tagavad turvalised puiduvahelised ühendused, nt fassaadikinnitused, tõmbe- ja nihkeühendused, põikühendused, külgmised talade tugevdused, telg- ja nihkeühendused ja palju muud.

Puitkonstruktsiooni kruvid

Riputuspoldid

Hilti HSW Stockschraube fuer Holzverbindungen

Meie suure tugevusega ISO-keermega riputuspoldid sobivad eriti hästi kokkupandavate puitkonstruktsioonide kinnitamiseks ja paigaldamiseks. Teisi riputuspolte kasutatakse ehitustehniliste rakenduste, näiteks torude, ventilatsioonikanalite või kaablikanalite kinnitamiseks.

Sisse liimitud keermevardad

Kolmas võimalus stabiilse konstruktsiooni loomiseks kitsastes ruumides on kasutada keermevardaid.Liimitud keermevardaid (Glued in Rods, GIR) saab kasutada suure tugevusega puiduvaheliste ühenduste loomiseks. 

Sobivate parameetrite valimisega saab ühendusi dimensioneerida painduvast jäigani.

Tugev meeskond

Hilti HIT-RE-500 V4 keemiaga saab keermevardad hõlpsasti ja kindlalt kinnitada.See annab teile ETA ja üldise tüübikinnitusega (DIBt) heakskiidetud lahenduse

Jaga